Wiadomości

Nowe regulacje w 2018 r.

2018 rok przynosi wszystkim przedsiębiorcom liczne nowe regulacje. Nadchodzące zmiany w prawie gospodarczym i nie tylko dotykają każdego wymiaru prowadzenia biznesu – RODO, mechanizm split payment, JPK dla mikro przedsiębiorców, zmiany w deklaracjach PIT czy eparagony to tylko niektóre z nich! Specjaliści w dziedzinie kadr płac, księgowości, handlu i ochrony danych osobowych enova365 przygotowali praktyczne opracowanie tych zmian wraz z eksperckim komentarzem.

Pobierz dokument VIDEO: Debata o RODO i JPK VIDEO: Cyfrowa era komunikacji urząd-przedsiębiorca


Nowe sankcje VAT

1 stycznia 2017 weszła w życie nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług, zezwalająca Naczelnikowi urzędu skarbowego na usuwanie firm z rejestru VAT

Nowelizacja nie nakłada na organy skarbowe obowiązku informowania podatnika o odebraniu mu statusu czynnego podatnika VAT, dlatego nieświadomy utraty statusu podmiot nadal może wystawiać faktury swoim kontrahentom.

W ciągu zaledwie trzech pierwszych miesięcy roku fiskus wykreślił z rejestru VAT blisko 40 tys. firm. Niestety odpowiedzialność za przyjęcie lub wystawienie faktury firmie nie będącej czynnym podatkiem VAT może wiązać się z konsekwencjami i sankcjami dla innych przedsiębiorców. Dlatego problem weryfikacji aktualnego statusu VAT kontrahentów dotyczy wszystkich firm w Polsce.

Dlatego zapraszamy do zapoznania się oraz przede wszystkim rozpowszechniania nagrania, w którym prezentujemy nową funkcję enova365, która pozwala na automatyczną weryfikację aktualnego statusu VAT kontrahenta w międzynarodowej bazie VIES. System poinformuje także o aktualnym statusie podatnika w momencie wystawiania faktury dla klienta czy przyjmowania faktury sprzedaży od dostawcy.


Jednolity Plik Kontrolny

Od dnia 1 lipca 2016 roku na dużych przedsiębiorstwach będzie spoczywał obowiązek przekazania organom kontroli skarbowej szczegółowych danych z ksiąg rachunkowych, z rejestrów vatowskich, z wyciągów bankowych, z faktur, a nawet z operacji w magazynie. Dane te trzeba będzie dostarczyć w standardzie określonym przez Ministerstwo Finansów, co będzie możliwe za pośrednictwem systemów informatycznych. Dostawcy rozwiązań IT różnie podchodzą do zjawiska jakim jest JPK. Firma Soneta sp. z o.o., producent enova365, przygotuje aktualizację dla swoich klientów bezpłatnie.

Warto pamiętać, że obowiązek dostosowania się do nowej ustawy ciąży na podatniku, a co za tym idzie powinien on dysponować oprogramowaniem umożliwiającym przekazywanie danych w pożądanym formacie. Może się to wiązać z dodatkowymi kosztami zakupu odpowiedniego oprogramowania, bądź modernizacją istniejącego, a także przeszkoleniem w zakresie działania nowych mechanizmów swoich pracowników. Dlatego też zmiana ta budzi wiele kontrowersji wśród przedsiębiorców, zwłaszcza, że niektórzy producenci systemów informatycznych mówią nawet o rewolucyjnej zmianie w kodzie i niekoniecznie mogą zdążyć na czas lub wręcz technicznie nie poradzić sobie z tematem JPK.

Użytkownicy enova365 mogą być jednak spokojni. Soneta prowadzi wobec swoich klientów transparentną politykę dostosowania systemu do obowiązujących przepisów prawa, dlatego też nowa funkcjonalność związana z obsługą Jednolitego Pliku Kontrolnego zostanie natywnie osadzona w systemie. Każda firma, która posiada aktualną licencję enova365, otrzyma taką funkcjonalność bezpłatnie. Udostępniona zostanie nowa wersja enova365 - 11.4, która po zainstalowaniu u Klienta da możliwość dostarczenia plików JPK w formacie i w sposób określony przez Ministerstwo Finansów. enova365 realizuje obsługę plików XML od zawsze, w związku z tym obsługa plików JPK będzie standardową funkcjonalnością i będzie działała w analogiczny sposób, jak obsługa plików dla elektronicznych deklaracji (wraz z pełną historią, kto, kiedy, w jakiej ilości, w jaki sposób przekazał/odebrał dany plik w firmie).

Klienci firmy Compact mogą być zatem spokojni – system już dziś jest gotowy na nadchodzące zmiany. Wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego w enova365 odbędzie się bez rewolucji

Jednolity Plik Kontrolny - ebook

Wypełnij formularz i pobierz ebooka

Akceptuję regulamin

Wyrażam zgodę na wysyłkę informacji handlowej środkami komunikacji elektronicznej.

Pobierz ebook bezpłatnie, w którym znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące wprowadzania jednolitego pliku kontrolnego.